Zwyrodnienie plamki żółtej – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej – dowiedz się więcej
Zastanawiasz się, czym jest zwyrodnienie plamki żółtej oraz w jaki sposób leczy się tą chorobę? W takim razie przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła i postępująca choroba oczu, która występuje u osób po 50 roku życia. Dokładnie dotyczy ona zwyrodnienia centralnej części siatkówki oka, która odpowiedzialna jest za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Przyczyny choroby nie są znane, być może ma ona podłoże genetyczne. Na chorobę częściej narażone są osoby palące papierosy, czy chorujące na nadciśnienie tętnicze. Zdarza się, że choroba ta dotyka ludzi po zawale serca lub udarze mózgu. Zwyrodnienie plamki żółtej może mieć postać suchą, przy której zanik widzenia postępuje wolniej lub wysiękową – widzenie pogarsza się szybciej. Typowe objawy choroby to widzenie linii prostych jako falistych lub zniekształconych oraz postępujące trudności w czytaniu.

Kto jest w grupie ryzyka?

Degeneracja plamki żółtej występuje prawie u 9 procent ludzi, najczęściej u kobiet w starszym wieku.
Aby rozpoznać chorobę wykonuje się badania dna oka, angiografię fluoresceinową czy koherentną tomografię.
W domu również można wykonać pewien test, tak zwany test Amslera. Polega on na obserwacji z odległości 30 cm kwadratu o boku 10 cm podzielonego czarną albo białą siatką linii przecinających się co pół centymetra. W centrum siatki jest punkt, na którym się koncentrujemy. Jeżeli mamy zmiany w plamce żółtej oka, powstają nieprawidłowości obrazu. Test Amslera pozwala nam na wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby.

Jak leczy się AMD?

Jeśli badania lekarskie wykażą zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej, podejmuje się leczenie farmakologiczne albo za pomocą lasera, polegające na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Najnowszą metodą leczenia jest metoda fotodynamiczna polegająca na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika, wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Naczynia z barwnikiem niszczy się potem za pomocą lasera.
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że odpowiednia dieta wspomaga leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Szczególnie zalecane jest jedzenie zawierających luteinę warzyw i owoców (minimum dwie porcje dziennie) oraz tłustych ryb morskich dwa, trzy razy w tygodniu.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://krzinka.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej-niedoskonalosci-mozna-pomoca-poprawic
http://arredolegnosrl.com/stomatologia-bytom-lekarz-cudotworca
http://callboy.czest.pl/nowoczesne-formy-platnosci-czytnik-kart-zblizeniowych
http://theweddingworkbook.com/informatycy-branzy-turystycznej-tworza-program-obslugi-malego-hotelu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s